Akıllı Yarınlar Akıllı Çocuklar

Video bu:

Akıl Derneği, Akıl Oyunları Dergisi ve Türk Beyin Takımı’nın geçtiğimiz yıllarda başlattığı Akıllı Yarınlar Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında bir video. Bu projenin amacı, zeka oyunları dergi ve oyuncaklarına ulaşma imkânı olmayan okullara, 5 TL ile yapılan bağışlar neticesinde Akıllı Yarınlar kutularını göndermek ve memleketin her bir köşesindeki kafayı ele geçirmekti. Bu proje ile birçok fotoğrafı ve ayrıntıyı, Akıl Derneği sayfasında ve AD Facebook sayfasında bulabilirsiniz.

Bu videoda yer alan güzide veletler, Yavaşlar Şehit Teğmen Uğur Açar İlköğretim Okulu öğrencileri, Afyon, Sandıklı’dan. Ortaokul talebesiyken kaldığım yurttaki arkadaşlardan bir tanesi -Mehmet’ti ismi yanlış hatırlamıyorsam- Alamancı’ydı, Sandıklı’dandı, iyi çocuktu.

Benim zamanımda çocuklar gavruk olurlardı, eski püskü, rengi solmuş elbiseler giyerlerdi. Özellikle kış aylarında ellerinin üzeri yarılır, kanar ve tozdan topraktan kir tutardı. O çocuklar, podiyelerini giyip okula gider, öğretmenin ya da hademenin yaktığı kömür sobasının başına çonaşır ve mis gibi kokan, yenice yanmaya başlamış çıranın kokusunu içlerine çekerlerdi. İşte o çocuklar da, bu videodaki çocuklar gibi, memleketin bir ilçesinin, bir köyünde okula giden, gara gavruk çocuklardı.

Videonun sonunda güzide veletlerden bir tanesi “hadi basınn gariii…” diyor ya, işte bizim oralarda da öyle konuşur insanlar. O ağzı iyice duymak, iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız, Özay Gönlüm‘ü bir dinleyin.

Diyeceğim o dur ki; zamanında ben de o çocuklardan biriydim, gara guru bir oğlan çocuğu. Yıllar geçti. İlkokulda, bizim köy okulunda, tahtada örtmenimiz Muzaffer Ayhan anlatırken mühim mevzuları; camdan dışarı bakar, ötelerde ne var acep diye düşünürdüm. O zaman ne bize bir akıl oyunları dergisi gelirdi ne de video diye bir şey vardı. Sadece Turgut Özal bize, geleceğin akıllı yarınlarına fındık, gofret gönderirdi. Bana sorarsanız bu bile muhteşem bir şey; ne de olsa Akıl Oyunları Dergisi yenmiyor 🙂

Bu okuldaki güzide kardeşlerime çok çok selam ederim ve tabii ki matematik öğretmenleri Övgü Batbay’a da saygılarımı sunarım.

Reklamlar
Bu yazı Türk Beyin Takımı içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s