Türk Beyin Takımı Zeka Oyunları Formatörleri

Bildiğiniz gibi senelerdir öğrenci olsun, öğretmen olsun, ya da ne öğretmen ne de öğrenci olan insanlara Türk Beyin Takımı olarak zeka oyunları eğitimleri verdik. Zeka Oyunları’nın ders olması münasebitiyle bu faaliyetlerimizi, dersin müfredatını hazırlayan, MEB Talim Terbiye Kurulu’na danışmanlık veren kurum olarak, daha çok öğretmenlerin eğitimi tarafına kaydırdık. Mantığımız çok basitti, 1 öğretmen = en az 60 öğrenci.

TBT

Yıllardır TBT olarak önce memlekete fayda, sonra maddi taraf dedik ve böyle sürdü. Bunun TBT olarak bizden götürüsü epey büyük oldu. Ama hep şuna inandık, gün gelecek, ellerinde kuvveti bulunduranlar da, bulundurmayanlar da bu alanın ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaklar; senelerdir sarf ettiğimiz her dakika bir şekilde öğrenciler üzerinden, genel manasıyla insan üzerinden fayda olarak memlekete geri dönecek.

[Buradaki görüşler fikirler beni bağlar, TBT’yi değil, sonuçta TBT bir kurum]

Amma velakin kazın ayağı öyle değilmiş. Görebildiğim kadarıyla artık herkes zeka oyunları uzmanı. Daha düne kadar Sudoku, Mangala, Go, Pentomino’nun ne olduğunu bilmeyen insanlar, bugün bangır bangır zeka oyunları uzmanı olduklarını satıyorlar. Açıkçası bizim hayal ettiğimiz şey bu değildi. Çünkü, zeka oyunları bir ilçeyse, oranın en yetkili amiri TBT’dir. Gerçekçi gelmedi mi, yoksa çok mu uçuk geldi… Tamam… Google’a yazın Türk Beyin Takımı diye, Akıl Oyunları Dergisi diye. O ekranda karşınıza çıkanlar da yeterli olmadıysa, gelin TBT ofisine, size zeka oyunlarının ne olduğunu ve ne olmadığını (bunu yazacağım sonrasında burada) 41 dakikada anlatalım. Neden 41 dakika, bu sürenin sonunda 41 kere maşallah deyin diye 🙂

Hani bazı deliler vardır ya, buraya ben ev yapacağım, burası pek güzel, burada yaptığım evin herkese faydası olur; sonra da insanlar da gelir buralara ev yapar; köy olur, ilçe olur, şehir olur diyenler. Bir de onlar bunu derken kıskıs gülüp, hadi len, hayal görme, boşuna uğraşma diyenler. İşte o ev koca bir ilçe oldu, ama düne kadar esamesi okunmayanlar, A’yı B’yi bilmeyenler, bir Dünya Zeka Oyunları Federasyonu nedir, Türk Beyin Takımı kimdir dendiğinde laf edemeyenler, bugünün zeka oyunları uzmanı kesildi.

Özellikle son birkaç yıldır bunun için epey çaba sarf ediyoruz. Yalan yanlış insanlara gidip de tonlarca para bayılıp, zeka oyunlarının z’sini öğrenemeyenlere bir şekilde kendimizi duyurmaya çalışıyoruz; ki temsilcilik sisteminin özü buydu.

Formatörlük:

Burası önemli. Zeka oyunlarına ilgiliniz mi var, ya da bu alanın size maddi getirisi olacağını mı düşünüyorsunuz, bu alanda bir şeyler yapabileceğinize inancınız mı var..? TBT’nin de formatörler başlığını doldurmak için, bu şekilde düşünen insanlara ihtiyacı var. Aynı minvalde, hem iş hem de kişisel gelişim olarak görecek, gören insanlara ihtiyaç var, ya da ihtiyaç demeyelim, TBT çatısı altında yer var.

O hâlde,

TBT olarak yaptığımız en iyi şey ne: Zeka Oyunlarıyla ilgili neredeyse her şeyi yapabilme kabiliyetine sahip olma. Bir heykeltraş abi, ablamız için kil neyse, TBT için de zeka oyunları o. O bizim, elimizde şekilllenen, istediğimiz şekilde farklı formlara büründürebildiğimiz yapı. Çok mu ilginç geldi, değil aslında! Bir şirketin araştırma geliştirme departmanındaki insanlar bir fikirden koca koca yapılar/şekiller/araçlar oluşturuyorlar da, bu adamlar size nasıl bunu yaptıklarını anlattıklarında, yok daha neler, yapamazsınız mı diyorsunuz… İşte TBT de için de bu geçerli. İki tane Sudoku’dan, kıytırık bir kutu oyunundan bahsetmiyorum; koca bir düşünce sisteminden bahsediyorum. Ve TBT bu sistemi, insanın varoluşundan bu yana cebinde taşıdığı “biz neyiz?” sorusunun tezahürlerinin ait olduğu sistemi, bilerek, isteyerek, zorlayarak genleştiriyor (cümle çeperleri zorlamış).

TBT olarak, Zeka Oyunları Seçmeli Dersi Müfredatına MEB Talime Terbiye Kurumu ile hayata veren varlık olarak, sadece bu müfredatın içeriğine yönelik, kapsamlı, 20 yıllık birikimin neticesinde oluşmuş bir 40 saatlik eğitim planladık ve geliştirdik. Bunun, doğru ellerde ve kafalarda ihtiyaç sahiplerine ulaşması için; onların hem eğitim hem de malzemeyle desteklenmesi için, bunu yürütecek, anlatacak ve insanları aydınlatacak “formatör” insanlarına ihtiyacımız var.

Başvurun, bilgilenin, tatmin olmadıysanız, kafanızda soru işareti varsa gelin, TBT olarak size yüz yüze, sıcağı sıcağına anlatalım ki; kelimeler böyle yazı içinde heba olmasın 🙂 Sonuçta Termodinamik der ki: Giren kütle çıkan kütleye eşittir. O hâlde bu blogda, bu kadar harfi ziyan ettim, hep toplam dünya harf stoğundan yedim. İyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim. Çünkü eğer bir gün birilerinin yardıma ihtiyacı olursa ve “imdat”, “help” demek isterlerse, benim gibiler yüzünden de dünya harf rezervi tükenmiş olursa, mesuliyet kelimeleri israf edenlerde olacak 🙂

Türk Beyin Takımı Formatörlük Başvuru Formu

Reklamlar
Bu yazı Türk Beyin Takımı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s