Metro Sarı Hat Uyarısı Eğitici Resim Karakterleri

Net üzerinde aradım bulabilir miyim diye; ama bulamadım. Yazı [15.11.2008]’de yazıldığından, şimdilerde yer almıyor olabilirler. Belki ne büyük bir hata yaptıklarını anlamışlardır. Aşağıdaki yazı bu “eğitici” sarı hat uyarısı resimleri üzerine yazdığım birşeymiş.

The yellow line[Resim Kaynak: http://itsokproject.com/2014/05/30/to-cross-the-line-is-it-ok/#prettyPhoto%5D

Gözlemcilik, analizcilik, şuculuk ve buculuk damarlarını vücudunda barındıran zeki yazarın dışavurumudur, faydalanın.

İstanbul raylı sistemler dairesinin demirbaşları arasında yer alan vagonlarda eğitici resim olarak sergilenmekte. Böylece insanlar giderayak eğitilmekte ve akabinde de sarı çizgiyi geçip ölmemektedirler. Devletin insanını bilinçlendirmesi güzel bir şey tabii. Her neyse, bize ne.

Resimdeki karakterlere dikkat edilmeli. İki tane süzük dikkatimizi çeken. Bu süzüklerden biri ne hikmetse, nasıl bir olay vuku bulduysa raylara düşmüş ve cayır cayır çarpılmakta. Diğer süzük birader de bu kardeşine yardım etmek için tutmuş onu, tutunca da elektriğin iletilme hadisesi fiziki açıdan gerçekleşmiş ve çiftetelli oynanmakta. Kötü bir hadise tabii… Sonuçta elemanlar ölecek. Bu da mühim değil. Resme biraz daha bakınca orada duran insanların yüzlerindeki umursamaz ifade insanı kırıyor. Hâlbuki bizim memleketimizin insanı yardımseverdir. Ben görmek isterdim ki her biri bir diğerine yardım etmeye çalışırken bir halay şeklinde, alay, daire, zincir şeklinde hepiciği elektriğe tutulmuş olsun. Ama nedense bir Avrupalı gibi, hiç oralı olmuyorlar. Kanımca bu dış mihraklar tarafından, … kalemlere çizdirilmiş bir resimdir. Bizi uyarma adına, bizi zehirlemek için düzenlenmiş hain bir komplo(!)

Resimde dikkat çeken bir başka husus da elektriğe kapılan arkadaşların sahip oldukları tip olup; ne gölge şeklinde çizilmiş insan karakterleri bu tiplerdendir ne de renkli olarak karakterleştirilmiş olanlar. Yani resimdeki bu iki tip tektir, başka örneği yok. Jöleli saçları, dikik dikik, ya da elektrik çarptığı için o hâle gelmişler. Üstlerindeki giyim kuşam bu gençlerin daha toy olduklarını, damarlarındaki kanın deli akmasından ötürü, karı kıza caka satayım deyip, süslenip püslenip alışveriş merkezlerinin yolunu tuttuklarını bize göstermektedir. Oysa diğer karakterler ne kadar düzgün çizilmişlerdir. Bakışları ne kadar da (şehla desem olur mu, olu olu) şehladır. Burada bariz bir şekilde hedef gösterme var. Ya bunlar gibi olursanız cereyana kapılırsınız, ebenizinkini görürsünüz diyor ya da bakın siz bu tipteki elemanlar, resimde duran aklı başındaki insanlar gibi olun, öyle olup ebenizinkini görmeyin. Birilerine bir şey anlatmak istiyor.

Arkadaşların artık cereyandan mıdır yoksa sahip oldukları has ifade mi budur, aptal ve ahmak surat tipleri, hedef gösterme olayını daha da taçlandırmaktadır. İlgili resim bilinçli bir şekilde çizilmiştir. Ayrımcılık kokmaktadır, toplumu kamplaştırmaya yönelik bir harekettir ve dahası eğitici olarak panolarda yer alması dumur edicidir.

Devletin verdiği örnekler hep olmasa da çoğunlukla bu şekil oluyor. Bundan sonra etrafınızda sizi eğitmeye kalkanların gösterdikleri resimlere itibar etmeyin, herkes kafa yıkama peşinde.

gözlemci ve paylaşımcı zihinbildirdi.

Reklamlar
Bu yazı Yazılar Çiziler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s