Top için Savaşanlar

Ananem dedi ki: “Evladım ne anlıyorsun bu toptan, hem sen kendini bu kadar paraladığın zaman bu adamlar bunu görüyorlar mı ya da senin bu paralanmalarının onlara bir faydası var mı?”

s: anane sen anlamıyorsun!

Meşin yuvarlak bizim için ehemmiyetli, peşinden koşmayı seviyoruz, peşinden koşanları seviyoruz, peşinden koşmak için kendimizi paralıyoruz. Üniversitede Türkçe hocamızın Türkçe ile ilgili söylediği gibi: “Türkçe’yi konuşan adamlar göçebe, atlı, hareketli kavimsel mantıktan geldiklerinden; yerleşmeden çok hareket etmeyi sevdiklerinden, cümleler için pek fazla zamanları yoktu. O yüzden bakın fiillerimize, at, tut, kaç, kes, tart vb.” Böyle hızlı yaşayan adamların yuvarlanan şeylerinden arkasından koşması, ona farklı bir anlam yüklemesi kaçınılmaz tabii.

Kaynak: Gazete haberi
Vaka: Toplu Kavga
Yaralı sayısı: 50
Ölü sayısı: 3

Haberin orjinali

Hep olmuştur, topumuzu kesen eli bıçaklı adamlar ya da çocukların kendi aralarında kavgaya tutuşmalarına taraf olmuş aile bireyleri arasında cereyan eden elim hadiseler. Validemin dediğini hatırlıyorum da: “Evladım ne kadar kavga edersen et gelip de bana şikâyet etme kimseyi! Komşular ve onların çocukları arasında böyle şeyler olur, sizin olayınız ayrı bizim olayımız ayrı. Siz bugün kavga edersiniz, çocuksunuz yarın barışırsınız; ama biz olaya dâhil olursak o başka mecralara kayar, komşular arasında buna dikkat etmek lazım.”

Ama burada bambaşka bir hadise var, toptan denen yuvarlak zımbırtıdan çıkan ateş, ailelere bulaşıyor. Bu nasıl bir öfkeyse adamlar koşup pompalı tüfeklere sarılıyorlar. Pompalı tüfek de dağıtan parçalayan bir silahtır. Yakın mesafeden birinin kafasına ateş ederseniz, geriye bir şey kalmaz. Adamlar acımadan, bir top yüzünden ateş ediyorlar, en azından olayın top yüzünden olduğunu biliyoruz.

50 kişi yaralanmış, 3 kişi ölmüş. Sormazlar mı adama neden öldürdün diye, top yüzünden mi diyeceksin. Olmadı, anlaşamadık, bir kavga patlak verdi çocuklar arasında biz de hıncımızı aldık öldürdük, çanlarına ot tıkadık, toprağın altına gönderdik. Bu nasıl bir kindir, bu nasıl bir anlayışsızlıktır.

Sanırım top için her şeyi göze alıyoruz biz, suya düşen top için ölümü göze alanlar da bizlerdik. Yeter ki top olsun mevzu, yeter ki yuvarlansın, yeter ki bizim peşinden koşacağımız bir şeyler olsun, hiç dayanamıyoruz, ya Sabahattin Ali’nin masalındaki koyunlarız, ya da aksiyonu çok seviyoruz.

“tek türk dünyaya bedel”, tabii bedel olur bu kadar ateşli, öldürme, can almada sınır tanımayan yaratıklarsa tabii olur. Pehh, yazık bir top uğruna sönüp giden hayatlara.

top top top top top top top top top topntpopt top topt popt top tpotp top top tkpt top topt pot…

Top

[Resim Kaynak:  http://visualfunhouse.com/?s=painted+truck%5D

[Yazım tarihi: 01.08.2009]

Reklamlar
Bu yazı Gazete Küpürü Hikâyeleri içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s