Bayramda Kolpa Şekerci Evlerin Çocuklara Etkisi

Kolpa şeker[Resim Kaynak: http://www.haberler.com/kalitesiz-ve-sagliksiz-bayram-sekeri-hayatiniza-4917837-haberi/%5D

Efendim malumunuz olduğu üzere bugün bayram. [01.08.2009 tarihinde yazılmış] Bugün bayram neşeyle kalkın çocuklar vs gibi bir şeyler işte. Eski bayramları, eskiden veletlerin kız kaçıran, torpil atıp paralarını maytaba yatırdıkları, şimdilerde ise gidip internet kafelerde oyun oynadıklarından dem vurmayacağız. İnceleyeceğimiz mesele şeker mevzusudur. Başlık da buradan hareketle belirlenmiş, toplumumuzun kanayan yaralarından birine parmak basmak için göz önüne serilme ihtiyacı güdülmüştür. Gütmek iyidir bu arada.

Maddi duruma göre şeker alışverişi yapılır. Genellikle orta ve düşük kesim içindeki(maddi olarak) aileler merdiven altı şeklinde tabir edilen ve beni benden alan bir üretim organının ürünlerini tercih ederler. Bu üretimci kardeşlerimiz, halkın sağlığını ve sıhhatini pek düşünmedikleri için fıstık fındık yerine bezelye filan kullanırlar, sağlıksız ortamlarda üretim yaparlar. Devletin de haberi vardır bundan. Fakat şimdi bu arkadaşların üretimini durdurmak demek düşük ve orta ölçekli ailelerin evlerine girecek şekere mani olmak demektir. Aileler o zaman isyan etmez mi devlete: “Lan o zaman bize para verin, gidip biz de alengirli şekerlerden alalım…”

Son derece zengin bir aileden gelmeme rağmen annem de bu şekilde hareket etmiştir. Size özel hayatımla alakalı bilgiler vermek istemiyorum; ama konunun daha açık görünmesi için şart gibi gözükmekte. Hayır, annemden filan bahsetmeyi sevmem ya da tonla paramız olduğundan; ama gerekli sevgili bayram kardeşlerim. Çünkü Sayın Validemden hareketle, bu minvaldeki kadınların kolpa şekeri neden tercih ettiklerini bir çırpıda açıklamış olacağım. Ne kadar yetenekliyim lan ben!

Sayın Validem şekere filan pek ehemmiyet vermez. Şeker şekerdir. Hangi kabın içinde bulunmuş, ne renk olmuş onun için pek bir şey ifade etmez. Sonuçta bayramda elini öpmeye gelen çocuklara o şekerlerden verecek mi?, verecek. O hâlde asli görevi yerine getirmiş olacak. Gerisi vesvese, keskösedir kardeşlerim. Oysa, bir zamanlar çocuk olan ben için şeker, sadece şeker demek değildir. Şekerler renklerine, kaplarına göre çeşitlere ayrılırlar. En nadide şekerler en alengirli kaplar içinde arzı endam eden şekerlerdir. Bu şekerler pek sık bulunmazlar. Hayır, bu şekeri alan ev sahibi de haklı. Kalkıp da sokak sokak şeker toplamak için dolaşan çoluğa çocuğa verirse, eve gelen misafirlerine ne ikram edecek. O yüzden bu ev sahipleri, bir tür şeker daha alırlar. Biz de buna, sokaktan gelen çocuğa verilecek şeker diyoruz. Evet, tahmin ettiğiniz gibi kolpa şekerlerdir bunlar.

Bir çocuk için şeker, yetişkin bir bireyden bir şey almaktır. Bu alınan şey ne kadar kaliteli olursa o yetişkine olan saygı o kadar artar. Kendimden bilirim. Misal fi tarihinde bir evden kalite şeker almışız. Profesyonel olduğumuz için bu evleri küçük şeker defterimize işleriz. Böylece gelecek sene bu evlere öncelik verelim. Ama bir sonraki sene bu ev kolpa şekere dönmüştür. Aslında burada evin sosyoekonomik durumu hakkında bilgiye de sahip olunabilir. Belki de evin annesi başka kocaya kaçtı, belki de rahmetli oldu ya da belki de bir zihniyet devrimine gitti. Ama bu şeker değişikliğinin etkisi bize şiddetli şekilde yansır ve biz bu evi listemizde tekrardan işaretleriz; ama kaliteli olarak değil “kolpa” olarak. Hemen vazgeçmeyiz ondan, belki bir hata olmuştur, satıcılar kandırmış olabilir ev sahibesi kadını, o yüzden bir şans daha veririz. Buradan; şekerci çocuklar sabırlı olmayı, hoşgörü ile yaklaşmayı, yılmamayı, sonuna kadar denemeyi öğrenirler ve tabii ki insanların değişebildiklerini müşahede ederler. Lakin böyle durumlarda her zaman üzülmüşümdür. Kolpa şekerlerle aram pek iyi değil. Ne emmeye ne de ısırmaya gelirler, yavan bir tat. Anneme o kadar söyledim: Anne kalite şeker alalım, bak valla yemeyeceğim, insanlar da görsün biz de iyi şeker veriyoruz, ama yok almadı. Bir çocuk ruhumda derin yaralar açtı. Kendimi aşağı tabakadan(tabakalar çoktur, illa ki aşağısı da vardır) gördüm, ezik hissettim ve belki de benim bu hâle gelmemdeki ana etmen budur. Ah anacağım yaptığın şeye bak! 3-5 kuruş daha fazla versek de kalite şeker alsak olmaz mıydı?

Evet gençler, şekerci kardeşler. Siz siz olun kolpa şekere tenezzül etmeyin! Toplumunuzda çarpık çurpuk adamlar istemiyorsanız eğer kaliteli şeker alın. Evinize çocuk gelmiyorsa, bayramda gidin sokakta gördüğünüz çocuğa verin, adresinizi de verin, hatta çay içmeye davet edin. Böylece çocukların kendilerine olan güvenleri artacaktır. Bu arada Sayın Validemi kınadığımı da söylemeliyim. Onu kınayarak onun gibi olan ev sahibesi kadınları da kınadığım anlaşılacaktır tabii.

Daha sağlıklı, daha kendine güvenen, daha damak zevki olan, daha estetik bilince sahip, daha iyi tespit yapabilen bir gençliğin sizden sonra yerinizi almasını istiyorsanız eğer, lütfen kalite şeker alın ve bir tane de vermeyin. Ulan o tabakta, çanakta, şekerlikte bir sürü şeker var, alsa ne olur sanki 2-3 tane, batar mısın lan! Sen az yeyiver, çocuklara çok ver, açgözlü insanlar ne olacak! Bir çocuktan bile şekeri kıskanıyorlar. Adam adam… Kendine almadın o şekerleri, çoluk çocuğa vermek için aldın! Ha bir de, yetişkin misafirlerine tutmak için kalite şeker alıp da, çoluk çocuğa vermek için kolpa şeker alan zihniyeti de esefle kınadığımı, toplumda kutuplaşma meydana getirdiklerini söylemek isterim.

Reklamlar
Bu yazı Yazılar Çiziler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s