Hey Hey

Tam olarak ne yazacağımı bilmiyorum; ama bu yazmaktan alıkoyar mı insanı, ne alaka güzel kardeşim.

Bir yol var, uzunca akıp giden, güneşin sıcaklığı an be an dövüyor. Yolun canının yandığı her hâlinden belli. Yolu ağlatmak tabiri de zaten buradan çıkmış, valla, ben gördüm, oradan çıkmış. Yollar her zaman bir yerden çıkar zaten. Yolun üzerinde, ölümden kaçarmışçasına arkalalarına bile bakmadan dört nala koşan inekler. Öyle ritmik koşuyorlar ki, sanki hep bir ağızdan şarkı söylüyorlar gibi: Hey hey, my my. Yok canım öyle demiyorlardır, olabilir. Toynaklarının sesi uzunca yolun üzerinde kenarlara, yukarıya doğru yayılıyor.

İneklerin koştuğu tarafta, onlara bakıyorken, ufukta güneşin olduğu yerde bir karartı yaklaşıyor. İlk anda ineklerin birinden diğerine atlayan kene gibi, hoplaya zıplaya yaklaşıyor. Hem ineklerden hem de keneden kaçmak imkânsız, sadece izliyorsunuz. İneklerle birlikte o da yaklaşıyor, bir keneden çok bir insana benziyor. Hiç aksatmadan, yalpalamadan, tıpkı bir kene gibi bir inekten diğerine. En doğrusu kenara çekilmek. Yoldan, yavaş yavaş, güneye doğru, geri geri adım atıyor ve inek sürüsüyle birlikte, zıplayan adama yol açıyorsunuz. Hoş yolu kapattığınız yok; ama bir engelsiniz ve ortadan kaldırıyorsunuz kendinizi ya da saygınızdan geriliyorsunuz.

İlk inek geçiyor, sonra ikincisi ve diğerleri de onları takip ediyor. Asla birbirlerine çarpmıyorlar. O kadar hızlılar, sanki yanıbaşınızdan geçerken içinizdeki nefesi de beraber götürme niyetindeler. Mücadele etmenin gereği yok, nefes de onlarla gidecek. Zıplayan adamla göz göze geliyorsunuz bir an, ya da yüz yüze. Sizi geçtiğinde nefesiniz de o sürüye katılıyor ve bir inek daha… Yavaşça yıkılıyorsunuz tozun ve çalının arasına.

İneklerin Öcü

Reklamlar
Bu yazı Yazılar Çiziler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s