Kafa Oyunları

Her ne kadar ismi bazıları için pek de hoş gözükmese de 2009’dan bu yana Gülçe ile birlikte hazırladığımız zeka ve akıl oyunları sayfalarının adı Kafa Oyunları. Gaffa, söylenişi bile güzel.

kafa oyunlari

2009’dan bu yana, haftalık siyaset ve haber dergisi Aksiyon‘da yer alan zeka oyunları sayfalarının adı. Bu zamana kadar o kadar farklı türde zeka oyununa yer verdik ki bu sayfalarda, sırala deseniz inanın bir şey çıkmaz benden. Oturup tüm arşivi tek tek incelemem lazım. Ama kelime oyunlarından, işlem oyunlarına; resfebelerden, sayı bulmacalara; sudokudan sudoku türlerine onlarca oyun yer aldı bu sayfalarda.

Yılda 52 hafta olduğu düşünülürse, bizim de bunu neredeyse 6 yıldır yaptığımız, kaba hesapla 312 sayı içerik hazırlamışız ve her içerikte ortalama 8 oyun vardı dersek, şu zamana kadar bu sayfalarda yaklaşık 2496 tane oyun arzı endam etmiş. Gayet iyi bir sayı açıkçası.

İki-üç yıl kadar evvel Facebook sayfası açıldı, geçtiğimiz yıl da Twitter sayfası. Normalde Aksiyon’un web sayfasında, bulmaca-kafa oyunları ismiyle, dergide o hafta yer alan sayfaların görüntüsü paylaşılıyor. Ama bazen sayfa editörleri içeriği eklemeyi es geçtiğinden, ya da unuttuğundan ya da başka sebeplerden, dergiye ulaşamayanlar için Gaffa Oyunları’na ulaşmak zor oluyordu. Biz de Facebook ya da Twitter’da, derginin yayınlandığı pazartesi olmamak kaydıyla, soruların bir kısmını yayınlıyoruz. Böylece dergiye ulaşamayanlar ya da dergiyi takip etmeyenler de içeriğin bir kısmını görebiliyorlar.

Ödüllü sorulara tam olarak ne zaman başladığımızı bilmiyorum. Ama uzunca bir vakit önce olsa gerek. Binlerce insana, ödüllü soru vasıtasıyla, Türk Beyin Takımı‘nın kitaplarını, dergilerini ödül olarak gönderdik. Bu sene içerisinde başladığımız ve hediye skalasını genişlettiğimiz Escape Planet kaçış oyunu biletleriyle de, her hafta bu sayfada ödüllü soruyu doğru çözen 6 kişiye ödül verir hâle geldik. Bunlardan üçü Akıl Oyunları Seti kazanıyorken, diğer üçü odadan kaçış oyunu bileti kazanıyorlar.

Ödüllü soru ağırlıklı olarak Sudoku’nun farklı türleri olarak sayfada yer aldı: Bölgesel Sudoku, Ardışık Sudoku, Toplamlı Sudoku vb.

Tüm bunları neden yazdığıma gelince. Geçtiğimiz birkaç sayıya kadar ödüllü soru olarak sayfada Toplamlı Sudoku sorusu yer alıyordu. Takipçiler de bu soru türüne gayet alışmış, gayet güzide bir şekilde çözüyorlardı. Ama ne zamanki Ardışık Sudoku sorusuna geçtik, çözüm sayılarında bir miktar düşme olduğu gibi, gönderilen cevaplardaki hata sayıları da arttı. Bu hataları bir nebze olsun aşağıya çekme, öncesinde olduğu gibi gelen cevap sayılarının da fazla olmasını sağlama adına, Ardışık Sudoku’nun çözümü ile ilgili birkaç şeyden bahsedeyim dedim. Ama tabii damdan düşer gibi olmazdı; bu yüzden öncesinde Gaffa Oyunları nedir onu bir anlatayım demişim.

Postuma son verirken, eğer siz de ödüllü soruya cevap göndermek isterseniz yapmanız gereken şey çok basit: Ödüllü soruyu çözün, okla işaretli satırların içeriğini soldan sağa yazın; buna bir de telefon dâhil geçerli bir iletişim bilgisi ekleyin ve size ait olan bir e postadan kafaoyunlari [at] aksiyon [nokta] com [nokta] tr adresine e posta atın.

Heeee sudoku pek bir beğendiniz, ya da o sayfada beğendiniz oyunlar oldu ya da pek bir nefret ettiniz, sıtkınız sıyrıldı; hissiyatınızı Aksiyon’un Okur Hattı‘ndan yetkililere iletebilirsiniz. Dergide bu yorumlar Okur’dan şeklinde yer alır zati.

Reklamlar
Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi, Escape Planet, Türk Beyin Takımı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s