Ardışık Sudoku Nasıl Çözülür

Öyle işte, gayet güzel çözülür. Aşağıda bir tane soru üzerinden Ardışık Sudoku sorusunun nasıl çözüleceğini anlatacağım. Bunun sebebi Kafa Oyunları sayfalarında Ödüllü Oyun olarak her hafta sorduğumuz Ardışık Sudoku’nun daha doğru çözülmesine katkıda bulunmak. Çünkü katılımcılar basit bir kural hatası yapıyorlar ve bu yüzden de gelen cevaplar sürekli: “Soru hatalı, sorunun birden fazla çözümü var…” vb gibi ifadeler yer alıyor.

İlk önce ilgili Kafa Oyunları Sayfası tanıtımı için lütfen bunu okuyun.

Özellikle bu soruyu seçmemin nedeni epey yanlış cevabın ve itirazın gelmesiydi.

Kurallar: Her satırda, sütunda ve 3×3’lük bölgede 1’den 9’a rakamlar bir kez yer alacak şekilde diyagramı doldurun. Tüm ardışık komşular arasına bir tane siyah nokta daire verilmiştir.

(Ardışıklık: 1’in ardışığı 2; 2’nin ardışığı 1 ya da 3; 3’ün ardışığı 2 ya da 4; 4’ün ardışığı 3 ya da 5; 5’in ardışığı 4 ya da 6; 6’nın ardışığı 5 ya da 7; 7’nin ardışığı 6 ya da 8, 8’in ardışığı 7 ya da 9; 9’un ardışığı 8)

Ardışık Sudoku 1

Adım 1:

Ardışık Sudoku 2

İhtimaller ve kesin olanları yazdık. Misal en alt orta bölgedeki 7 için hemen üstündeki hücrede 6 ya da 8 yer almalı; çünkü arada ardışıklık noktası var. Lakin şu anda o hücrenin 6 mı yoksa 8 mi olduğuna karar veremiyoruz.

Adım 2:

Ardışık Sudoku 3

Orta 3×3’lük bölgede 2’nin solundaki hücrenin iki ihtimali vardı: 1-3. Lakin  hücre 1 olamazdı; aksi takdirde 1’in bulunduğu hücrenin altında ve üstünda ardışıklık noktaları olduğundan o sütunda iki tane 2 belirecekti.

Adım 3:

Ardışık Sudoku 4

Alt orta 3×3’lük bölgede yerleşmeyen 1-6-8 rakamlarımız var. Soldaki 8’den dolayı bölgedeki 8’in yeri bellidir. Geriye kalan rakamlar ise soldaki hücrede 6 sağdaki hücrede 1 olacak şekilde yerleşmelidir. İşte bu nokta, çözerlerin genellikle hata yaptığı kısım. Yönergeye iyi bakılırsa, deniyor ki: TÜM ardışık komşuların arasındaki noktalar verilmiş. Yani herhangi başka bir yerde ardışıklık oluşmayacak. Eğer biz soldaki hücreye 1’i yazmış olsaydık, hemen altındaki 2 ile ardışık olacağından, o iki hücre arasında nokta olmalıydı. Lakin tüm ardışıklıklar verildiğine göre böyle bir durum söz konusu olamaz.

Adım 4:

Ardışık Sudoku 5

7’nci Satır’da eksik olan rakamlar 2,3 ve 7. Gördüğünüz gibi 3, 4’ün sağındaki hücreye yerleştirilemez. Eğer yerleştirilseydi aralarında bir ardışık nokta olması gerekirdi. O yüzden 3 sol tarafta yer almalıdır. Şimdi aynı mantıkta sol üst köşedeki 3×3’lük bölgeye bakın. 1 nerede sorusu soracağız. Sorduk, 1 nerede? İkinci ve üçüncü satırlarda halihazırda yer alan 1’lerde ötürü o bölgenin o satırlarında olamaz. O hâlde bölgenin en üstündeki üç hücreden birinde olmalı. 2’nin üstünde olamaz, çünkü arada ardışıklık noktası yok. Üst orta hücrede olamaz, çünkü hemen altında ardışıklık noktası var. Eğer biz oraya 1 yazarsak hemen altına 2 gelmesi gerekirdi ve satırda iki tane 2 olurdu. O hâlde 1’in gelebileceği tek bir yer kaldı ve biz de yerleştirdik.

Adım 5:

Ardışık Sudoku 6

8’inci Satır’dayız. Eksik olan rakamlarımız 1-3-9. Peki biz oraya 3’ü nasıl yerleştirebildik? Gördüğünüz gibi 8’in hemen sağındaki hücreye o sütundaki 1’den dolayı 1 gelemez. 9 da gelemez, aksi takdirde 8’in bulunduğu hücre ile aralarında ardışıklık noktası olması gerekirdi. Demek ki bu hücre 3 olmalıdır. Şimdi aynı mantıkta orta sağ 3×3’lük bölgeye bakalım. O bölgede 4 nerede olmalıdır? 4. ve 5. satırlarda yer alan 4’lerden ötürü bölgenin o satırlarında olamaz. O hâlde bölgenin en alt üç hücresinden birinde olmalı. Gördüğünüz gibi 5’in hemen üzerinde olamaz, aksi takdirde aralarında bir ardışıklık noktası olması gerekirdi. 4’ün bulunduğu sütunda da olamaz, o hâlde 7’nin üzerine yerleşmelidir.

Adım 6:

Ardışık Sudoku 7

Sol üst 3×3’lük bölgenin 8’i nerede? 9’un hemen yanındaki iki hücreden birinde olamaz. Aksi takdirde mutlaka bir ardışık komşusu olması gerektiğinden, 8’den sonra oraya 7 ya da 9 yazmamız gerekirdi. Ama ikisi de o satırda olduğundan 8’i yazamayız. 2. Satır’daki 8’den dolayı da bölgenin o satırdaki hücrelerine gelemez. O hâlde gelebileceği tek bir yer var: 1. Satır-2.Sütun’daki hücre.

Adım 7:

Ardışık Sudoku 8

Yine nokta yoksa ardışıklık yoktur mantığından faydalandık.

Adım 8:

Ardışık Sudoku 9

Adım 9:

Ardışık Sudoku 10

Gördüğünüz gibi yerleşmeyen dört rakamımız kaldı. Peki bu 6 ve 7’ler nasıl yerleşecek? Yine dikkat etmeniz gereken şey, nokta yoksa ardışık olamaz mantığı. O hâlde 7’nci Satır’daki 5’in üzerine 6 rakamını yazabilir miyiz? Yazamayız, çünkü arada ardışıklık noktası yok.

Adım 10:

Ardışık Sudoku 11

Sorumuz afiyetle çözülmüştür. Bundan sonra yapmanız gereken, okla işaretli satırların içeriğini soldan sağa girmek, şöyle ki: 826754913, 513892764

Dinlediniğiniz için teşekkür ederiz 🙂

Çavvvv

Reklamlar
Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi, Türk Beyin Takımı, Zeka Oyunlari Com içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s