Yeni Başlayanlar için Tapa Bölüm II

İlk bölümde epey bir gevezelik etmişim. Okuyan insanlardan inanılmaz tepki geldi. Anlatsana anlatacağını neden laf salatası yapıyorsun; bu kadar konuşmak istiyorsan git kendine arkadaş edin; zaten sizin gibiler ancak bu şekilde kendi kendileriyle konuşur, vah evladım neden bu kadar yalnız kaldın, bu kadar muhabbet etme ihtiyacın varsa git birileriyle görüş vs diyenler oldu. Kalbim kırıldı mı, evet! Hemi de çok kırıldı. Ben burda umuma hizmet etme derdindeyim, insanlar iki goygoyumu bana çok görmüşler. Onlara inat daha goygoy yapmaya devam edeceğim.

Bölüm II: Tapa’nın ipuçları ve kuralları üzerine

İlk olarak kaç tane Tapa ipucu olduğundan bahsedelim. Aşağıdaki resimde ipuçlarının tamamını verdim ve onları gruplara ayırdım.

tapa ipuçları

Yukarıdaki dabancaya benzer tabloda yer alan ipuçları için:

8 tane tekli ipucu var, 9 tane ikili ipucu var, 4 tane üçlü ipucu var ve 1 tane de birli ipucu var. Tapa’nın diyagram şartları, kuralları değişmediği sürece tüm ipuçları bunlardır.

Peki bu ipuçları ne işe yarıyor? Bu arkadaşlar bize karalayacağımız duvarın nasıl olması gerektiğini söylüyorlar. Eğer onların söylediklerini can kulağıyla dinlersek, herhangi bir yanlış anlaşılmaya müsaade etmezsek Tapa sorularını çözebiliriz. Şimdiki adım bu arkadaşların bize neyi nasıl söylediğiyle ilgili konuşmak.

Şimdi 1,2,3 ve 4 (5,6,7 ve 8’i vermedim; 1’in karalı yerlerini boş kabul edin 7’nin karalısı olur; 2’nin karalı hücrelerini boş kabul edin 6’nın karalası olur, 3’ün karalı hücrelerini boş kabul edin 5’in karalası olur) için aşağıdaki karalama ihtimallerini görelim. Komşuluk olayını hatırlayın:

tekli tapa ipuçları

Komşuluk olayından hareketle, herhangi bir hücrenin kenardan ve çaprazdan olmak üzere toplamda 8 komşusu vardır. Bu yüzden Tapa sorusunun maks ipucu değeri 8 ile sınırlıdır.

Yukarıya baktığınızda, 1 ipucu için bulunduğu hücrenin etrafında bir tane hücre karalanması için 8 ihtimal var. Aynı şekilde 2 için, 3 ve 4 için de öyle.Yani bir Tapa ipucu, komşu hücrelerinde karalanacak olan bloğun uzunluğunu söylüyor. Yukarıda rahat bir şekilde görebiliyorsunuz kanaatimce. Peki ya hücrede birden fazla rakamdan oluşan bir ipucu varsa, o zaman ne oluyor? Hemen onu da aşağıda görelim:

ikili tapa ipuçları

11 ipucu için, gördüğünüz gibi karalama ihtimallerinden bazıları verildi. Soruyu çözerken bu kadar ihtimal düşünmüyorsunuz elbette. Ben sadece karalamaların nasıl yapıldığını görün diye ekledim.

12 ipucu için baktığınızda da. Bakın ipucunun bulunduğu hücrenin komşularında 1 karalı ve 2 karalı bloğun nasıl durabileceğine. İşte bir ipucu birden fazla rakama sahipse, her rakam bulunduğu hücrenin etrafında karalanacak olan bir karalı bloğun uzunluğunu veriyor.

Şimdi iki ve ikiden fazla ipucu olan durumlara bakalım. Bunlar verimli ipuçlarıdır Tapa için. Sebebi de çok sayıda karalanacak hücre olması, çözerin de buradan hareketle bazı karalanacak hücrelerin kesin olduğunu bulabilmesidir.

önemli tapa ipuçları

Şimdi bir ipucu hücresinin toplamda 8 tane komşu hücresi olduğundan bahsetmiştik. O hâlde bu bize, yukarıdaki ipuçlarında bazı belirgin noktalar verir.

15 ipucuna bakalım, yukarıda tüm karalama ihtimalleri mevcut. Dikkat ettiğinizde 1 ve 5 bloklarının arasında her zaman en fazla bir boş kare olmak zorunda. Bunun sebebi de şu: Toplam 8 komşu hücre var, 5 tane karalı, 1 tane daha karalı 6 karalı hücre olacak. Eee bir de bunların birbirlerinden ayrılması gerekecek, bir boşluk, bir boşluk daha toplamda 6 karalı iki boşlukla 8 tane etti. Demek ki toplam karalanacak hücre sayısı 6 olan ikili ipuçlarında, karalı bloklar arasında her zaman  bir boşluk olmalı.

Aynı durum 24 ve 33 için de geçerlidir. 33’ün diğer bir güzelliği ise, simetrik bir ipucu olduğundan, eğer siz ipucu hücresi etrafında bir tane 3’ün kesin karalanacak bir hücresini bulmuşsanız, otomatik olarak merkez ipucu hücresine simetrik diğer hücre de karalı olmalı. 33’ün yukarıdaki tüm ihtimallerine bakarak bu durumu görebilirsiniz.

Şimdi de ikiden fazla olan önemli ipuçlarında sıra: 122 ve 113. Burada da yukarıda 15’te anlattığımız duruma benzer bir durum var.

122 için toplamda 5 tane karalı hücre gerek. Eeee 3 farklı bloğun birbirinden ayrılması için de 3 tane boş hücre gerek, demek ki toplamda 8 etti. Yani 122 ipucunda karalı hücreler arasında her zaman bir boşluk olmalı; aynı durum 113 için de geçerli. Yukarıdaki şekilde bu ipuçlarının tüm ihtimaller verildiğinden, rahatlıkla kendiniz de görebilirsiniz.

Ve en son ipucumuz, tek dörtlü ipucu 1111. İki tane ihtimali var biri + biri de x. En azından ben onlara bu şekilde hitap ediyorum.

Kanaatimce bu bölümde ipuçlarının nasıl karalandıklarını anlatmış olduk. Bir sonraki bölümde ise bağlılık/devamlılık nedir, boş hücreler, ortak karaalanacak hücreler nasıl gösterilir ya da bulunur ve 2×2 kuralına örnekler vererek devam edeceğiz. IV. Bölüm’de ise adım adım bir Tapa çözüp olayı nihayete erdireceğiz.

UYARI: Tapa ipuçları karalanacak hücrelerin/blokların konumlarıyla ilgili herhangi bir bilgi vermezler.

Esen İkiyle Kalın.

Reklamlar
Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi, Tapa and Variations, Türk Beyin Takımı, Zeka Oyunlari Com içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s