Yeni Başlayanlar için Tapa Bölüm III

Evvvet karşınızda yine ben. Bu bölümde devamlılık, 2×2, ortak hücreler ve kesin karalamalar üzerinden gideceğiz.

Hatırlatma adına, bunu okumadan önce lütfen bunları okuyun:

Yeni Başlayanlar için Tapa, Yeni Başlayanlar için Tapa Bölüm II

Bölüm III: Devamlılık, 2×2 Kuralı Kullanımı ve Kesin Karalamalar

Bir Tapa’da devamlılık denen şey, karalı tüm hücrelerin kenardan birbirine bağlanıp tek bir yapı oluşturmasıdır. Bu kural Tapa’da bir çözüm yöntemi olarak çokça kullanılır. Aşağıdaki diyagram ve diyagramları inceleyelim:

Adım 0: Sorumuz bu, güzel gözüküyor di mi, valla sizin için hazırladım iki dakka. ATP harcadım ha, gitti güzelim şekerlerim.

tapaçözüm1

Adım 1: Farklı renklerde gösterdim, daha güzel anlatım olsun, renkli renkli olsun diye. Şimdi, gördüğünüz gibi köşedeki 3’leri ve 8’i çat diye karaladım. Çünkü başka ihtimalleri yoktu. 8’i karaladığımda hemen yanındaki 113’ün de 3’ü çıktığından ve o ipucunun etrafında daha iki tane birli olacağından boşlukları nokta olarak koydum. Dahası yine 8’in bir karalı hücresi 11 ipucuna değdiğinden, oraya da bir tane nokta yerleştirdim. Eğer ilk iki yazıyı dikkatli bir şekilde okumuşsanız bu bahsettiklerimi anlamamanızın imkânı yok.

tapaçözüm2

Adım 2: Şimdi ne mi yaptım? Gördüğünüz gibi 11 ipucu ile 14 arasındaki hücre boş olmalı. Aksi takdirde, uzunluğu maksimum 1 olacağından (11’den ötürü) diğer karalı hücrelerle birleşemez, orada kalır. Peki yukarıdaki işaret, barnaklı el ne diyor bize? İşte biz buna devamlılık diyoruz. Adam bize diyor ki, sol taraftaki kırmızı ve yeşil karalı blokları mavi karalı bloklarla birleştirmek istiyorsan eğer (hoş isteğe bağlı değil, Tapa kuralı git birleştir diyor) buradan geçmelisin diyor. Gördüğünüz gibi diğer tarafa geçebileceğimiz başka bir yer yok.

tapaçözüm3

Adım 3: Evet Sayın İzleyiciler, o geçilecek kısmı geçtim. Bunu yaptığımda 2×2’lik pembe karede, gördüğünüz gibi boş olması gereken bir hücre belirdi; pembe nokta ile gösterdim. İşte bu da 2×2 ve daha büyük karalı olamaz kuralı. Ayrıca ne yaptım, 113’ün iki tane birli karalı hücresini de karaladım.

tapaçözüm4

Adım 4: 11’in iki tane 1 birimlik karalı hücresi çıktığından, ipucuna komşu olan diğer tüm hücreleri boş diye işaretledim. Peki o oklar ne anlama geliyor? İşte yine devamlılık kuralı. Çünkü tüm karalı hücreler kenardan birbirlerine bağlanmalı. Eeee o abilerin de diğerlerine birleşebilmeleri için gidebilecekleri tek bir yer var. İşte oklar, o hücreler karalanmalı diye gösteriyor.

tapaçözüm5

 

Adam 5: Okların gösterdiği taraftaki hücreleri karalayınca, gördüğünüz gibi 2x2lik pembe karlerde boşluklar belirdi, 2×2 karalanamaz kuralından ötürü. Ben de o hücreleri boş deyip, çat diye işaretledim.

tapaçözüm6

Adım 6: Ahan da durum aşağıdaki gibi oldu. Devamlılık kuralı yine. Yeşil karalı blok mavi karalı blokla birleşmeli, tek ihtimal var, oklar da o yönü gösteriyor. Kırmızı blok da yeşil blokla birleşmeli; ama soldaki hücreden mi yoksa hemen onun yanındaki hücreden mi birleşecek?

tapaçözüm7

Adam 7: Soldaki hücreden ilerlesin dedik. Gördüğünüz gibi orada 2×2’lik bir bölge oluştu ve zorunlu olarak pembe noktalı hücre boş olmak durumunda kaldı. O zaman ne oldu, bir sonraki adımda görelim.

tapaçözüm8

Adım 8: Evet, görüldüğü gibi iki tane yapı/duvar oluştu. Bir tanesi kırmızının kendi başına oluşturduğu, diğeri de mavi ve yeşilin oluşturduğu. Yani biz tek karalı bir duvar elde edemedik. Demek ki kırmızıda, soldan hücre karalanmamalıydı.

tapaçözüm9

Adım 9: Veeeee hoooooop. Bütün karalı bloklar birleşti, tüm ipuçları gösterdikleri kadar karalı bloklara komşularında sahip oldu ve hiç bir yerde 2×2 ya da daha büyük karalı bir alan oluşmadı.

tapaçözüm10

10 numaralı adam: Tapa asıl rengine kavuştu. Bağlantıyı daha rahat görmeniz için de çizgileri çizdim. Gördüğünüz gibi her karalı hücre birbirine kenardan bağlı.

tapaçözüm11

10 Adımda Tapa çözmeyi gördünüz. Kanaatimce bir miktar aydınlanmış olmanız lazım.

Reklamlar
Bu yazı Akıl Oyunları Dergisi, Tapa and Variations, Türk Beyin Takımı, Zeka Oyunlari Com içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Yeni Başlayanlar için Tapa Bölüm III

 1. Shouldn’t the 1-1 clue in the middle be 1-1-1?

 2. yureklis dedi ki:

  Offfff, ahahaha, this one is about Tapa solving explanation for new comers. I think they never start to solve the Tapa because of my stupid mistake :))) Ahahaa. Thanks man, I’ll fix it

 3. limonata dedi ki:

  Başından beri okudum ama adım 2 yi daha anlamadım abi sabrim tükeniyor şu yaz günü
  Kare karalamacaya benziyor ama daha ilginç anlarsam çat çat çözeceğim

  • yureklis dedi ki:

   Şimdilerde anlatım videoları çekmeye başladım; bir sonraki tür Tapa olsun; ki yarın hazır ederim. Kanaatimce orada aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

 4. limonata dedi ki:

  Ingilizce yazan akıllı insanlar türkçe bilmeyip yazıları okuyamiyorsa nasil yorum yapabildiler acaba merak ettim

  • yureklis dedi ki:

   🙂 Okumalarına gerek yok, sorunun ne olduğunu bildikleri için şöyle bir bakmış, hacı bir tanesi yanlış bunların demiştir; ki öyle demiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s