2016 – 2017 Matrak Çıplak Kare Bulmaca Ligi Puan Durumu

3. Ay Sonuçları ve Genel Puan Tablosu Üzerine

mckb3-puanlar

29 Eylül itibariyle MÇKB3’ün gönderim süresi sona erdi. Normalde MÇKB4’ü 29 Eylül günü yayınlamam gerekiyordu, soruyu önceden hazırlamama rağmen, tanımları hazırlamadığım için yayınlayamadım. Azıcık meşguldüm, o yüzden takip edenlerden özür dilerim.

İlk cevabı Ümit Berkup yolladı bu ay, ama maalesef kendisi 2 tane hata yapmış. Bazen “Biliyorum ben bunları mantığı kişiye zarar verebilir…” Eheee, Ümit sana kapak olsun dedim. Bir kapağım daha var, aşağıda bahsedeceğim ondanda da:D

7 kişi tam puan aldı, kanaatimce çözerler artık kontrol ediyorlar. Etmekte fayda var, örneğin birkaç kişi EYYAMCI yerine EYYAMLI yazdığından güzelim puancıkları havaya uçtu. Yine tavsiye babında, bazı cevaplar Excel’de hazırlanmış olarak geliyor, bence bu sıkıntılı bir yaklaşım. Tabii ki fotoğraf çeken bir aletiniz yoksa, mantıklı bir yaklaşım. Lakin eğer Excel’de gönderiyorsanız cevabınızı, çizdikten sonra lütfen karşılaştırın asıl çözümünüzle. Çünkü sanırım karalı karaler unutuluyor, ya da harf hatası yapılıyor. O yüzden en sağlıklı yöntem bana göre fotoğraflı göndermek. Acizane tavsiye olarak diyorum.

Ve kapakçı arkadaşa gelelim. Cumhur, oraya yazdığın notu yeni okudum; çocuk deperim bak seni 😀 Sıpa (Kendisi Türk Beyin Takımı Sporcu Yetiştirme Programı’ndan öğrencim olur) demiş ki: Ya serkan abi görmeyeli esprilerin bayatlamış. Ne oldu canım benim, sen de beş dene hata etmişsin. Demek ki benim esprileri iyi anlamamışın 😀 Ha haayyy!

Bu ayın şanslı talihlileri: Yunus Emre Büyükkale, Mehmet Akif Turan ve Ümit Volkan Öztürk. Talihliler 3 adet Türk Beyin Takımı dergilerinden kazandılar. Bol çözmeler!

3 ay sonunda genel sıralamaya baktığımızda ise, hatasız kul olmaz diyenleri yalancı çıkartırcasına Ahmet Kaan Aydın, Yunus Emre Büyükkale ve Nuri Yılmaz, tam puanla yollarına devam ediyor. Tabii serkan gibi hain bir adam hazırlıyorsa ne zamana kadar devam edebilecekler değil mi, haaa haaaa haaa (Kötü adam gülüşü)

agustos-sonu-genel-puan-durumu

2. Ay Sonuçları ve Genel Puan Tablosu Üzerine

28 Ağustos itibariyle MÇKB2’nin gönderim süresi sona erdi. Bu süre zarfında 21 cevap gönderildi. En hızlı gönderen (soru yayınlandıktan 4 saat kadar sonra) Fatih Kamer Anda‘ydı ve cevabı hatasızdı. 21 cevaptan sadece 8 tanesinde herhangi bir hata yok. En çok yapılan hata DARPHANE hatasıydı. MÇKB2 teması DARBE temalıydı, DARPHANE cevabının sorusu da “Darbe üretilen yer”di. Bu yüzden bazı katılımcılar Darbhane olarak yazmışlar. Lakin MÇKB’de sorduğum bütün sorular, mutlak olarak var olan bir kelimeye tekabül ediyor, yani kelime uydurmuyorum. Eğer kelime uydurmaya kalkarsam büyük ihtimalle sorular çok çözümlü olacak; çünkü siz benim uydurduğum kelimeden başka bir kelime bulabilirsiniz verilen tanımdan hareketle. Bu yüzden var olan kelimeler üzerine odaklanmanızı tavsiye ederim.

MÇKB3 dün 13:30’da yayınlanacaktı; ama 28 Ağustos’ta Türk Beyin Takımı Seçmeleri olduğundan ve ben de yarışmacı olarak katıldığımdan yayınlanmadı. O yüzden soru bugün yine 13:30 saatinde yayınlanacak.

MÇKB2 katılımcıları arasında yapılan çekiliş neticesinde Temmuz ayı Sudoku ve Türevleri 2 kitabı kazananları: Mustafa Naim Antep, Ared Tüysüzyan ve Mustafa Günler oldu.

Temmuz ayı, MÇKB2 sonuçları:

MÇKB2 Sonuçlar

İki aylık süre sonunda oluşan MÇKB Ligi Puan Tablosu:

MÇKB Ligi Genel Sonuçlar

[Ekleme: 29 Ağustos 2016, 08:58]

————————————————————————–

1. Ay Sonuçları Üzerine

An itibariyle ilk ayın cevap gönderim süresinin bitmesine 1 saat var. Bu son 1 saatlik dilimde cevap gelmesini pek de beklemediğimden, ikinci soru öncesi puan durumunu, ayın ödülünü kazananları burada vereyim. Lakin bu başlık sadece ilk haftanın puanları için kullanılmayacak, sonraki ayların puanları da buraya girilip, güncellenecek.

İlk ayda 28 Haziran-28 Temmuz, 16 kişi çözüm yolladı. En hızlı yollayan, yaklaşık soru yayınlanmasından iki saat kadar sonra Murat Can Tonta’ydı; ama maalesef kendisi bir tane hata yapmış, o yüzden ilk gönderen olmasına rağmen ilk sırada yer alamadı. Puanlandırmanın nasıl olduğunu merak ediyorsanız eğer, şu kısmı okumanızı salık veririm: Kurallar ve Puanlandırma

An itibariyle 9 kişi hatasız olarak göndermiş cevaplarını. En fazla hata ise maalesef Ali Kılıç’ın çözümündeydi; ki 8 tane. Lakin çok basit bir sebebi vardı, boşluklar için X kullandığından, cevap kağıdında hangi X’lerin kenardan değdiği, nerelerin boş kaldığı çok belli olmuyordu. Acizane tavsiyem X yerine ya tire gibi basit bir işaret kullanın, ya da karalayın.

8 farklı ilden cevaplar gönderildi; tabii ki ilk sırada İstanbul vardı (Neden hiçbir fikrim yok), sonrasında Ankara, Konya, Hatay, İzmir, Gaziantep, Karabük ve Aksaray.

En yüksek puan ve gönderim hızına göre 1. ay sonunda ilk sırada Yunus Emre Büyükkale yer aldı, hemen ardında yine aynı puanla Mehtap Aydın, İlay Zehra Şenay, Mustafa Naip Antep ve Nuri Yılmaz 1000 ilk beş sıraya yerleştiler. İşin güzel tarafı İlay, Yunus ve Ahmet’in (Mehtap Aydın olarak geçen) benim Türk Beyin Takımı Sporcu Yetiştirme Programı‘ndan öğrencilerim olması 😀

İlk ayın puan durumu aşağıdaki gibidir:

Sonuçlar 1

5, 8 ve 12 numaradaki katılımcılar ilk ayın ödülü olan Türk Beyin Takımı kitaplarından birini kazandılar. Ödüller, çekilişle belirlenmiştir. Yukarıda Kurallar ve Puanlandırmalar şeklinde bahsedilen kısmı okursanız, aylık ve yıllık lig ödüllerini görebilirsiniz.

Yeni Katılımcılara: Katılmadan önce mutlaka “2016 -2017 Matrak Çıplak Kare Bulmaca Ligi” kategorisindeki yazıları okuyun, örneği çözün, türü anlayın; hatta kaçırdığınızı da çözün. Görüldüğü gibi eğer Lig Şampiyonluğu ya da ilk üçü için mücadele etmiyorsanız, yani ben arada çözer gönderirim, eğlenirim, belki TBT kitaplarından, oyunlarından bana da çıkar diyorsanız, istediğiniz herhangi bir zaman lige katılabilirsiniz. Ama bu uzun bir maraton ve sorular git gide daha zorlaşacak, hatta hacim olarak da büyüyecekler. Çünkü her zaman çekişmeden yanayım, birileri alıp başını gitmesin :D, eheeehe. Puanlandırma şekli de buna göre zaten. Neyse, diyeceğim o ki, paylaşın, övün, yere göğe sığdıramayın, başka insanların da katılımına vesile olun. Daha önce de demiştim, benim için epey bir işçilik; ama ne kadar çok katılan, eğlenen insan görürsem o kadar aşkla şevkle doluyorum; ki yaptığım tanımlara da yansıyor 😀

13:04, yaklaşık 25-30 dakika içinde ikinci matrak yayınlanacak, esenle kalın, ya da kalın esen, ya da esenliklekalıyorgibiyapın:D

Reklamlar
Bu yazı 2016 - 2017 Matrak Çıplak Kare Bulmaca Ligi, Matrak Çıplak Kare Bulmaca, Türk Beyin Takımı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s