Türkiye Zeka Oyunları Olimpiyatı Eleme Sınavı

Başladı!

Başladı

Ve bugün (22 Mart 2017 Çarşamba) eleme başladı. Katılan herkese kolay gelsin. Yarışmanın genel koordinatörü ve içerikten sorumlu insan evladı olarak birkaç bir şey söyleyebilirim kanaatimce.

Site: Türkiye Zeka Oyunları Olimpiyatı Resmi Sayfası

TZO yatay

Neden hafta içi? Yarışmaya sadece, verdiğimiz tarihe kadar kayıt olanlar dâhil olabiliyor. Dün itibariyle bütün katılımcıları girişle alakalı bilgilendirdik. Epeyce sordular, neden hafta sonu değil de, hafta içi bir gün seçtiniz diye. Ocak gibi, kendi aramızda konuştuğumuzda vardığımız sonuçlardan biriydi. Nedeni de basitti aslında: Herkes aynı şartlara sahip değil. Yani biz bu elemeyi hafta sonu yapsaydık, birçok katılımcı bilgisayar, ya da çıktı alma imkanından mahrum olduğundan, yarışmaya iştirak edemeyecekti.Tabii insanlar ağırlık olarak kendi hayat tarzlarına göre düşünüyorlar olayı; ama öyle değil. Anadolu’nun birçok yerine gitmiş, öğretmen, öğrenci eğitimi yapmış bir adam olarak söyleyebilirim ki; daha bilgisayar görmemiş insanlar var. Bırakın çıktı almayı, kayıt olmak için bilgisayara erişimi olmayan çocuklar var. Biz de çocuklar öğretmenleriyle yürütsünler bu süreci dedik. Böylece bir öğretmen şunu yapabilirdi kolaylıkla: Bir soru seti çıktı alınır; akabinde de kayıt olan öğrenci sayısı kadar fotokopi ile çoğaltılıp çocuklara dağıtılırdı. Cevap girerken de yine öğretmen rehberliğinde, okul altyapısı kullanılarak organize edilirdi. işte bu yüzden hafta içi bir gün seçtik.

Burada, özellikle daha küçük illerde yer alan ve birçok çocuğun bu yarışmaya katılmasına, kayıt olmasına vesile olan öğretmenlere şükranlarımı sunmak isterim. Düşünün bir öğretmen, birçok farklı sınıf seviyesinden onlarca çocuğu kayıt etmiş, muazzam bir şey. Boşuna demiyorlar, öğretmenler bulundukları yere uymak değil, onu değiştirmek zorundadırlar diye.

İçerik: Yarışma bugün saat sabah 10:00’dan, yarın sabah 10:00’a kadar devam edecek. Yarışmada 10 tane soru var. Bu sorular puanlarına göre farklı zorluk seviyesindeler. En son soru da bir optimizasyon sorusu; yani en iyi sonucu bulmanız gerekiyor puan alabilmek için. İşin sıkıntılı tarafı ise bu sorunun yarışmadaki en yüksek puanlı soru olması: 228 puan.

Kota ve Cevap Gönderme: Her ilin bir kotası var, bu kotalar nüfusa göre belirlendi. O yüzden her öğrenci birbiriyle rakip. Örneğin İzmir’in kotası 12 kişi ise (Rastgele bir sayı), en iyi 12 kişi çağrılacak finale (asil liste). O yüzden aynı okuldan, aynı sınıftan da olsa, öğrenciler birbirleriyle rakip. Bir de şu nokta var: Tabii ki amaç en yüksek puanı (1000) elde etmek; fakat bir de bunu en kısa zamana yapmanız gerekiyor. Örneğin 856 puanlık bir puan elde ettiniz ve bunu saat 13:45’te gönderdiniz, eğer sizden 1 dakika önce bir başka kişi 856 puanlık cevap göndermişse, sizden üstte yer alacak; bu yüzden süre de önemli. Bir kişi, birden fazla cevap gönderebilir; belki hata yaptı, belki çözdükçe yavaş yavaş giriyor; hiç sıkıntı yok, istediği kadar gönderebilir; ama tabii süre ilerleyeceği için sıkıntı oluşturacaktır.

Neden erteledik? Biliyorsunuz takvimi yayınladığımızda eleme sınavı 15 Mart olarak gözüküyordu; ama sonrasında bir hafta öteledik. Bunun da basit bir sebebi vardı: Adı üstünde yarışma Türkiye geneli bir yarışma olunca, biz de bütün illerin katılımını sağlamaya uğraştık. Türkiye’nin doğudaki illerinden katılımın düşük olduğunu gördüğümüzde de, bunun üzerine gidip, onlara yönelik tanıtım faaliyetleri yaparak, en azından bir kısmının yarışmaya katılmasını sağlama adına, bir hafta erteledik eleme sınavını. Ve rahatlıkla söyleyebilirim ki, bunda da başarılı olduk 😀

Kayıt Sayısı: 19 Mart gece 00:00’a kadar kayıt devam etti ve 1842 kişi kayıt oldu yarışmaya. Bunu o kadar kısa zamanda başardık ki, önümüzdeki yıllarda daha uzun tanıtım vaktiyle birlikte, on binleri bulacaktır bu sayı. 1842 kişiden bazıları, şartları sağlamadığı için (sınıf uyumsuzluğu, tekrar, troll kayıt vb) listeden çıkartıldı ve geriye kalan net kişi sayısı 1520 oldu.

Sonra ne olacak? Yarın yarışma bittikten sonra, 24 Mart’ta yarışma sitesi üzerinden kesin olmayan sonuçları duyuracağız, akabinde de itiraz süreciyle birlikte finallere katılmak için asil ve yedek listeler oluşacak. Şunu da onlarca ulusal ve uluslararası yarışma tecrübesi olan bir adam olarak söyleyebilirim ki, muazzam bir yarışma olacak; muazzam… Birçok şey düşündük, uygulamaya başladık, zaten burada da peyderpey bu süreçle ilgili bilgiler paylaşacağım. Belki, keyfim yerinde olursa, örnek oyunlar bile paylaşırım 😀

Teşkür! Son olarak da, böyle güzide bir organizasyonunun Türkiye’ye kazandırılmasında maddi manevi emeği olan İstek Okulları‘na, Yeditepe Üniversitesi‘ne, Türk Beyin Takımı‘na, Milli Eğitim Bakanlığı‘na ve onlarca emekçi insana (tanıtımda, organizasyonda vb) eğilerek, saygıyla teşekkürlerimi sunarım.

Tekrar görüşene kadar,

çavvv

Reklamlar
Bu yazı Türk Beyin Takımı, Türkiye Zeka Oyunları Olimpiyatı içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s